הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
10 דירוגים
3.8 ממוצע
1
1
2
1
3
1
4
3
5
4
14
בית מספר שש עשרה
טאנה פרנץ'

בית מספר שש עשרה

טאנה פרנץ'

דרג ספר זה מתוך 5
10 דירוגים
3.8 ממוצע
1
1
2
1
3
1
4
3
5
4
14
44 
44 
מו"ל: מודן הוצאה לאור

תקציר

בליל חורף קר בדצמבר 1985 חומק פרנסיס מבית הוריו בפייתפול פלייס, עיירת פועלים באירלנד. הוא מתכנן לברוח עם רוזי, אהובתו, לאנגליה, הרחק ממשפחתו המדכאת, ולהתחיל שם חיים חדשים של אהבה ומוזיקה. ואולם רוזי אינה מגיעה לנקודת המפגש. .
במשך עשרים ושתיים שנה לא דרכה רגלו של פרנסיס במחוזות ילדותו. כעת פרנסיס הוא הבלש פרנק מאקי, סוכן משטרתי סמוי במשטרת דבלין. ערב אחד מקבל פרנק שיחת טלפון בהולה מג'קי, אחותו הקטנה, היחידה שעימה שמר על קשר. בפיה של ג'קי בשורה מרעישה, אשר פותחת את תיבת הפנדורה שננעלה בליל היעלמה של רוזי. בעל כורחו חוזר פרנק לבית הוריו ולרחוב שניסה למחוק מזיכרונו. בעודו מנסה לפענח את הממצאים החדשים שהתגלו, הוא נאלץ להתמודד עם בני משפחתו - שלא ממש מקבלים בשמחה את פניו - ועם זיכרונות ודמויות מן העבר, שמערערים את האמת שבנה לעצמו במהלך השנים.
האם רוזי באמת עזבה אותו וברחה לאנגליה לבדה או אולי עצר מישהו בעדה באכזריות? במהלך מסע גילויים, שהופך מסויט מרגע לרגע, פרנק נוכח לדעת לא רק שאי אפשר למחוק את העבר - אלא שהוא שזור בתוך ההווה יותר מכפי שדמיין בחלומותיו הגרועים ביותר.
ברומן מהפנט ומצמרר מצליחה טאנה פרנץ' לטוות חוטים עדינים של מסתורין ורגש, וחושפת אותנו למעמקיה של נפש מסוכסכת. טאנה פרנץ' היא מחברת רבי־המכר ‘בלב היער‘ ו‘דומות‘, שיצאו לאור בעברית בהוצאת מודן. “כתיבתה של פרנץ' היא מבריקה, הדיאלוגים שלה צלולים, לעיתים קטלניים ולעיתים מצחיקים." (בוקליסט) “רומן חדש ולופת.“ (הניו־יורק טיימס)
המשך קריאה
 • ISBN: 978-0143119494
 • מו"ל: מודן הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 01/01/2012
 • שם המחבר: טאנה פרנץ'
 • תורגם ע"י: מתי בן יעקב
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • מיכל
  מיכל
  ספר מתח טוב ,סוחף ,עלילה מורכבת ומעניינת
  לפעמים הסופרת מרבה בתיאורים וזה קצת ייאש
  אבל בסופו של דבר העלילה סוחפת ומרתקת
  ממליצה בחום לאוהבי המתח המיסתורי.
 • yaelhar
  yaelhar
  הגיבורה היא החברה האירית - ליתר דיוק שולי החברה האירית, אנשים שחיים בשכונת עוני, עובדי צוארון כחול או מובטלים עם יותר מדי אלכוהול ופחות מדי תקווה. ילדים גדלים במקום ההוא להיות פועלים, להתחתן צעירים ללדת ילדים (בתקופה עליה נכתב הסיפור קונדומים היו מחוץ לחוק באירלנד) שבהגיע תורם גם הם יולידו פועלים שחורים לתפארת הדת (הקתולית) והכלכלה המקרטעת. יש כמה ערכים שהם ייהרג ובל יעבור בשכונה הזו: "בלי שוטרים!" את הבעיות פותרים לבד. ו"המשפחה מעל הכל!" - גם זו המעוותת וההורסת את חיי חבריה.

  פרנץ' כותבת טוב, בונה דמויות מוצקות ואמינות, שיכנעה אותי שסיפור כזה יכול היה לקרות באותה חברה ששירטטה. למרות שהסיפור עוסק בשוליים הלא נורמטיביים, קל מאד להזדהות עם הגיבורים ולהבין את מניעיהם. אהבתי והתעניינתי. מי שאוהב ספרי מתח שעוסקים במניעים של אנשים, יהנה כנראה מהספר הזה.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=53219
 • חניתה
  חניתה
  כשהתחלתי בקריאת הספר לא הייתי בטוחה שעשיתי בחירה טובה אבל בהמשך לא יכולתי להניח אותו מהיד.
  ספר שמכיל בתוכו תיאור דמויות מעמיק, תיאור הווי ותרבות שאינם מאלו המוכרים לנו והמתח נבנה לכל אורך הסיפור.
  בדרך כלל אינני מתחברת לסיפורים שעוברים בין ההווה והעבר אבל כאן המעברים הם חלקים, מתבקשים, לא מבלבלים ולא מעיקים.
  אהבתי וממליצה על הספר.
 • שיר
  שיר
  בית מספר שש עשרה הוא בר מתח רומנטי נחמד אך לא קל לקריאה לוקח זמן להתחבר למקום ולאווירה אך הסיפור הוא אוניברסלי ומעניין
 • איילת
  איילת
  ספר מתח קריא, זורם, מעולה למי שמחפש ואוהבאת הז'אנר. כמו גם שאר הספרים של טאנה פרנץ. נהניתי מאד.
 • שוש
  שוש
  ספר מדהים!!! חווית קריאה שנשארת אתך לאורך זמן, גם לאחר סיום הקריאה. לא רציתי שהספר יסתיים... הדמויות מתוארות ביד אומן, ומערכות היחסים המורכבות שלהן מעלות תובנות על החיים במציאות. הסופרת מעולה בתיאור דמויות ברגישות וביכולת נדירה לרדת לעומקן ולנפשן. הספרים שלה מומלצים בחום ובאהבה רבה.
 • דן
  דן
  אבי אמר לי פעם שהדבר החשוב ביותר שכל גבר צריך לדעת הוא מה הדבר שלמענו יהיה מוכן למות. ספר שמתחיל ככה יכול להיות רע? ספר מתח ז בלש מורכב ומעניין מאד. לא יכולתי להפסיק
 • לימור
  לימור
  ספר מתח מורכב יותר מספרים רגילים כתוב טוב, מסופר בצורה טובה, דמויות שמתוארות בצורה טובה, מומלץ לקריאה.
 • עדי
  עדי
  ספר מתח מעולה לדעתי. אני אוהבת מתח עם מורכבות, לא סתם "מי עשה את זה" ופה מקבלים את הרקע המשפחתי של החוקר, את ההיסטוריה האפלה של המקום ממנו הגיע, את סיפור המתח עצמו שבאמת לא נפתר עד הרגע האחרון. אין כאן טוב ורע פשוטים. מומלץ.
 • Karina
  Karina
  הספר מותח מאד על אף שלעיתים היו חלקים מעט מיגעים לקריאה, יש התיחחסות לדמויתו בסיפור והן מתוארות בצורה מלאה
 • מורן
  מורן
  לא ממש מותח, ולפעמים אף ארוך ומעייף. יש רושם כאילו ניסו לערבב פה שני ז'אנרים ובשניהם לא הצטיינו במיוחד.
 • Lihi
  Lihi
  טאנה פרנץ היא סופרת מתח מדוקדקת, עם יכולת מדהימה להיכנס לתוך נפשן של הדמויות, עם הבנה עמוקה של נפש האדם.
  גם בספר זה, היא מצליחה לרקום סיפור משפחתי מורכב, בשילוב עם סיפור מתח מהעבר שעולה מחדש, כעבור שנים, עד לסיום המותח.
  פרנסיס הוא שוטר, אשר בהיותו נער, ב-1985, הוא מנסה לברוח מהבית עם אהובתו רוזי, ולפתוח חיים חדשים. רוזי לא מגיעה למקום המפגש ופרנסיס עוזב את העיירה ואת משפחתו. כעבור שנים הוא מקבל טפון פתאומי מאחותו הקטנה ונזעק בחרה לתוך סיפור העלמותה של רוזי ולתוך המערבולת של סיפור משפחתו קשת היום
  מומלץ בחום.
 • קרן
  קרן
  זהו ספרה השני של הסופרת, וכמו תמיד יש התייחסות לפרט, לסיפורי הרקע של הדמויות. הטוב והרע אינם מוחלטים ובקיצור ספר מותח, המפגיש בין צורות חשיבה שונות ומומלץ מאד לקריאה
 • Aviva
  Aviva
  אלימות – זה לא ייגמר אם לא תספר

  אני לא יודעת כמה מהקוראים זוכרים את תשדיר השירות שנועד לעודד דיווח על אלימות במשפחה. נדמה שרק אירועים מזעזעים מנערים אותנו מן האדישות ודוחפים אותנו לדווח על מה שנראה לנו לא תקין, אבל לא ענייננו. יש לי רצון עז לגלוש בסקירה שלי לנושא חובת הדיווח על אלימות ומקרים חמורים נוספים, אבל נדמה שהדיון בספר "בית מספר שש עשרה" לא מתחבר לנושא במדויק.

  אל כתיבתה של טאנה פרנ.ץ' התוודעתי עם קריאת ספרה השני שתורגם לעברית "דומות". אני זוכרת שחווית הקריאה ההיא הותירה עלי רושם חיובי, כתיבת מתח נשית הייתה עבורי חידוש – זה לא שלא היו כותבות מתח לפניה, אני פשוט זכיתי לראות עיבודים של כתיבתן לקולנוע וויתרתי על קריאת הספרים שאת תוכנם הכרתי.

  האם יש הבדל בין כתיבה נשית לגברית? על פניו נדמה שלא צריך להיות הבדל כזה, שאם תגיש לאדם ספר בלי לציין בפני את מינו של הכותב, קרוב לוודאי שלא יצליח לנחש זאת על סמך הכתיבה גרידא. ובכל זאת, בספר הנוכחי משהו בעלילה המרתקת הרגיש מעט שונה, תחושה שבסופו של דבר תרגמתי לעצמי כיד נשית המנווטת את דמויותיה.

  הספר נפתח בשנת 1985, פרנסיס (פרנק מאקי) עוזב את הבית בו גדל כדי לא לחזור. בתחילת שנות העשרים לחייו, הוא יודע שאין לו עתיד בעיירת הפועלים האירית בה גדל והוא ממתין כעת לרוז דייל, בת זוגו. משהיא מבוששת לבוא, הוא מסיק שהחליטה לעזוב בלעדיו, פתק פרידה שהוא מוצא במקום בו נהגו לשהות יחד, מאשר את תחושותיו. מכיוון שכרטיסי ההפלגה שלהם לאנגליה נותרו בידיה, הוא הולך לאן שנושאת אותו הרוח ומצליח לפלס לעצמו דרך בחיים.

  עשרים ושתים שנה לאחר מכן, כשהוא בלש סמוי במשטרה, גרוש ואב לילדה, הוא חוזר לראשונה לעיירת ילדותו, כשמתברר לו שייתכן ויש פיתרון להיעלמותה של בת זוגו דאז ואהבתו הראשונה. עשרים ושתים שנה בהם לא ראה איש משכנות הולדתו או יצר קשר עם מי מבני משפחתו, פרט לאחותו הקטנה בה נתקל במקרה במסגרת תפקידו במשטרה.

  עלילת הספר נעה בין ניסיון הפענוח שלו את נסיבות היעלמותה של רוז, ובין חייהם בשנת 1985. לצד ההתקדמות בהתרת המסתורין, נפרשים לעיני הקורא החיים בעיירה אירית קטנה בשנות השמונים. התרבות הפופולארית דאז, מקומות הבילוי והרגלי החיים של דרי שכונות בני המעמד הנמוך באירלנד.

  מחברת הסיפור לא חוסכת את שבטה מבני שתי התקופות, זו שהעדיפה לפתור את כל הבעיות בתוך הבית, וזו של זמננו הבוחרת להציב את האני במרכז ואינה מניחה למציאות להפריע לה. נדמה שטאנה פרנץ' מחכה לשביל הזהב, זה שעתיד להגיע בשלב כלשהו ויימצא את נקודת האיזון בין שיעבוד לכלל ושיעבוד לעצמי. בדרך, היא מציגה בפנינו אדם שסביבות חייו מכילות את שתי הקצוות הללו, והוא בוחן אותן תוך שהוא מנסה להגדיר לעצמו איפה צריכה לעבור הדרך שלו.

  באופן אישי, התרת העלילה הייתה מפתיעה עבורי, נדמה לי שזה אינו הפיתרון הברור לקורא בתחילת הספר, אבל החן שמצאתי בכתיבתה של המחברת, דומה שמייצג נאמנה את המשפט שלנון כתב: "Life is what happen to you while you are busy doing other things " . הרגישות בה נפרשות מערכות היחסים בין הדמויות, היא זו הנושאת על גבה את עלילת הספר. נדמה שבכתיבתה של פרנץ' נשמר מקום מרכזי לדמויות והמתח – התופר בצורה מעודנת את כולן זו לזו, אינו משתלט על הסיפור כמו בספרי מתח רבים אחרים.
  מדובר בכתיבה מרעננת, הלוקחת את המסתורין הטמון בהיעלמות רבת שנים, ומפענחת אותו בהדרגה, תוך שאיננה שוכחת לשים לב לפרטים הקטנים המרכיבים את היום יום של כולנו.

  טאנה פרנץ' אינה סוטה מן המסלול המתבקש של הכתיבה – יש דמות שאנו מלווים, דרכה אנו מגלים את מהותן של כל הדמויות. אחדות נעימות לגיבורנו, אחרות מעוררות בו רגשות שליליים. הגיבור שלנו מעיד על עצמו כי הוא מיטיב לקרוא את נפשו של האדם העומד מולו, תכונה שהמחברת מעניקה לה שורשים בילדותו. גם הדמויות האחרות מקבלות פנים רבות, כשהגיבור מציג את הרקע המשפחתי של כל אחת ואחת מהן, רקע שלעיתים מתגלה לו רק בשלב מאוחר בחייו ומסייע לו להבין אותן ואת מניעיהן מעט יותר.

  מדובר בספר הדן במשמעותם של קשרי דם, גם ברגעי קיצון – וככזה, נדמה כי הוא עושה את מלאכתו נאמנה ביד רגישה במיוחד. נדמה שלחובבי המתח צפויה הפעם חווית קריאה מסוג שונה. אישית, אני ממליצה על הספר בפה מלא.