הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
16 דירוגים
3.7 ממוצע
1
2
2
1
3
3
4
4
5
6
7
אפר על ראשה

אפר על ראשה


דרג ספר זה מתוך 5
16 דירוגים
3.7 ממוצע
1
2
2
1
3
3
4
4
5
6
7
44 
44 

תקציר

קול זעקתה הנואשת של תמר בת דוד, שנפלה קורבן לאונס בידי אחיה אמנון, עדיין מהדהד באוזנינו גם לאחר אלפי השנים שחלפו מאז. רומן זה מגולל את מעשה האונס ואת הנקמה שנקם אחיה אבשלום באמנון. הוא מביא גם את סיפור אהבתה חסרת הסיכויים לעילי האחוחי, המציל אותה מתהומות הייאוש אך מסתיר ממנה את הסוד האופף את חייו.
סיפורה של תמר מתרחש על רקע אירועים דרמתיים בתקופת מלכותו של דוד המלך: מלחמות הירושה העקובות מדם בין בניו; התחרות והתככים הבלתי פוסקים בין נשיו ופילגשיו במטרה לזכות בתשומת לבו; היחסים המתוחים בקרב שבטי ישראל ובינם לבין העמים השכנים. ובמרכז כל אלה דמותו הרב-ממדית של דוד המלך, מצביא דגול, שופט נערץ ומשורר בחסד אך גם אב המגלה אוזלת יד בהתמודדות עם בניו פורקי העול ואדם שכל האמצעים כשרים בעיניו לסיפוק תשוקותיו הסוערות.

חוה עציוני-הלוי מרחיבה את הטקסט המקראי המרומז תוך נאמנות בלתי מתפשרת למקור. בכישרון רב היא מתארת את חיי היום-יום התוססים של תושבי ירושלים, את נשות התקופה אשר למרות מיעוט זכויותיהן הצליחו לגייס מתוכן את הכוח הדרוש להתמודדות עם מצוקותיהן ואף השכילו להשפיע במידה רבה על גורל העם, ואת האווירה רווית היצרים והדרדור המוסרי בארמונו של דוד המלך.

אפר על ראשה הוא רומן מרגש ופרובוקטיבי על אחת הפרשיות המסעירות ביותר בתנ"ך, המאיר את הדמיון בין עולמן של נפגעות האונס אז והיום: הבושה, תחושות האשמה והקושי להשיג צדק, אך גם את העוצמה הנשית הייחודית שמאפשרת להן לגבור על הטראומה ולשקם את חייהן. חוה עציוני-הלוי היא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בר-אילן, ומחברת הספר אשת לפידות. אתם מוזמנים לבקר באתר שלה.

המשך קריאה
 • ISBN: 550-183
 • מו"ל: אריה ניר
 • יצא לאור ב-: 01/01/2011
 • שם המחבר: חוה עציוני-הלוי

ביקורות"ברומנים התנ"כיים שכתבה מנסה עציוני-הלוי להבליט את עוצמתן והעצמתן של נשים בתנ"ך. ההיבט הזה מבוסס במידה רבה על המקרא למרות הפרדוקס שעולה ממנו: מצד אחד, מצבן החוקי של הנשים בחברה לא היה טוב והמשפחה הייתה במפורש פטריארכלית. מצד שני, חלק ניכר מן הנשים בתנ"ך מתוארות כנשים חזקות, עוצמתיות, שאינן יושבות וסופקות כפיים על מר גורלן, אלא מוצאות דרכים משלהן להכניע את הגורל לרצונן ולבנות להן חיים כראות עיניהן".

כרמית ספיר-ויץ, NRG תרבות, 2013

סקירות הגולשים

 • סתיו
  סתיו
  סיפורה המרתק של תמר ביתו של דוד המלך. סיפורי התנך יוצאים מהספר והופכים לרומן מרתק. לי קצת מפריע הפרשנויות שמוצעות לדמויות ונחקקות לי בראש בצורה שונה ממה שחשבתי עליהן(לדוגמא דוד המלך) . אבל מעניין
 • העורב שקרא
  העורב שקרא
  רומן פסאודו היסטורי נחמד שמנסה (כשאר כתביה של חווה עציוני הלוי )
  תאר אאת סיפורי התנך והרחבות להם מנקודתת מבט ננשית מומלץ לאוהי יוכי ברנדס
 • העורב שקרא
  העורב שקרא
  רומן פסאודו היסטורי נחמד שמנסה (כשאר כתביה של חווה עציוני הלוי )
  תאר אאת סיפורי התנך והרחבות להם מנקודתת מבט ננשית מומלץ לאוהי יוכי ברנדס
 • גלית
  גלית
  אני מאד אוהבת לקרוא את ספריה של חוה לוי עציוני היא כותבת בצורה קולחת ודמיונית את הסיפור של תמר בת דוד. בספר הספרים הסיפור מוצה בכמה פסוקים בודדים , בעוד הספר חושף בפנינו עולם מלא מפורט שמחזיר אותנו לתקופת התנך. מעניין וקריא!ומומלץ מאד
 • שירית
  שירית
  ספר נהדר!!! סופרת מעולה !! סיפורה של תמר בת דוד , האונס שלה על ידי אחיה אמנון ואהבתה שלא ממומשת .. מקסים ביותר ומומלץ!!
 • Nehama
  Nehama
  חוה לוי עציוני כותבת בצורה קולחת ודמיונית את הסיפור של תמר בת דוד. בספר הספרים הסיפור מוצה בכמה פסוקים בודדים , בעוד הספר חושף בפנינו עולם מלא מפורט שמחזיר אותנו לתקופת התנך. מעניין וקריא!
 • לימור
  לימור
  למי שאוהב את סיפורי התנך הספר פשוט מומלץ. מסופר על האונס שעברה תמר בתקופה התנכית עליה ועל הסובבים אותה.

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו