הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
2.8
ממוצע
1
2
2
0
3
1
4
1
5
1
5
גם ב - Kindle
אנשים כמונו
נעה ידלין

במקום 42 

31.5 

אנשים כמונו

נעה ידלין

דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
2.8
ממוצע
1
2
2
0
3
1
4
1
5
1
5

במקום 42 

31.5 

במקום 42 

31.5 

גודל (עמ'): 288
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 15101010
 • גודל (עמ'): 288
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 26/02/2019
 • שם המחבר: נעה ידלין
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

אסנת ודרור, בני זוג בשנות הארבעים לחייהם והורים לשתי בנות, עוברים בקיץ לבית חלומותיהם: הוא פרטי, הוא מרווח והוא מעוצב בדיוק לפי טעמם. בכלל, הם עשו את עסקת חייהם: השכונה אמנם מוזנחת, אבל זה לא יישאר כך לנצח — אחרי הכול, מדובר במיקום מצוין. עשר, חמש־עשרה שנים גג, וכולם ירצו לגור כאן.


אלא שקבלת הפנים צוננת: מריבה עם השכן מהבית הסמוך מסמנת את ראשיתה של מערכת יחסים עוינת; שרשרת מעשי ונדליזם מזכירה שוב ושוב את מצבם הגרוע של השכונה ושל תושביה; וקשרים חדשים נדמים תלויים על בלימה: כך עם השכנים מסבירי הפנים מהרחוב הסמוך, שמגדלים כלבים גדולים, המון כלבים גדולים, למטרה עלומה; כך עם החברים שהמליצו להם על השכונה, ואולי לא גילו את כל התמונה; וכך גם עם בתם הבכורה, ההולכת ומתרחקת אל עולמן של בנות האחת־עשרה, מנערת מעליה כל ניסיון להגנה.


בפעם הראשונה בחייהם מתקשים אסנת ודרור לפענח את העולם שסביבם: אי־הוודאות מתדפקת על החלונות, מתעקשת לחלחל לפנים הבית; וסופה שהיא צובעת בגווניה גם את הדברים המובנים מאליהם.


אנשים כמונו הוא רומן מקורי ונועז, המשרטט בעדינות ובדייקנות את הבנאליה שמרכיבה מערכות יחסים ואת האימה הכבושה המפעמת בבסיסן. התוצאה היא יצירה מסעירה ומתוחכמת, שמביאה לשיא חדש את כישרונה של נעה ידלין.
אנשים כמונו הוא ספרה החמישי של נעה ידלין. קדמו לו "שטוקהולם" (מועמד לפרס ספיר 2017), "בעלת הבית" (פרס ספיר 2013), "חיי מדף" ו"שאלות קשות לאללה — אתם שואלים, אלוהים משיב".

מתוך הביקורות על ספריה הקודמים של נעה ידלין:

"ידלין היא אומנית עיצוב דמויות מלאות ועשירות, והשנינות שלה לעולם לא באה על חשבון האנושיות העמוקה שבבסיס התבוננותה החדה."
מתוך נימוקי השופטים בפרס ספיר
על "שטוקהולם"

"ניצחון ספרותי." עמרי הרצוג, "הארץ"

"הסאטירה של ידלין, השנונה ומשוננת, אינה אטומה להסתננותם של רחשי לב רכים, ליריים. משוקעת בה סקרנות אנושית של הסופרת, והסקרנות הזו... אינה רק כישרון אומנותי אלא גובלת בסגולה מוסרית."
אריק גלסנר, "מבקר חופשי"

"ידלין היא אלופת ישראליות ידועה ומהנה. היא יודעת לקחת את מה שכולם מכירים מכל אינטראקציה יומיומית ולפרק את זה כך שמרכיבי הפתולוגיה יהיו גלויים לעין כול. זה הדי־אן־איי שלנו, ואצל ידלין הוא מתפרק לסלילים צבעוניים ומענגים של הומור מחודד וקודר."
רן בן־נון, "ידיעות אחרונות"

"השפע הזה, שבמהלכו משפחה אחת הופכת לראי של מעמד חברתי שלם בישראל, לא יכול שלא להזכיר את 'זכרון דברים' של יעקב שבתאי... כדאי לרוץ, לרוץ לקנות את הספר."
אברהם בלבן, "הארץ ספרים"

 • ISBN: 15101010
 • גודל (עמ'): 288
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 26/02/2019
 • שם המחבר: נעה ידלין
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • yaelhar
  yaelhar
  10 חודשים בחייהם של זוג ישראלים, הורים לשתי בנות, מרקע בורגני ו"מקובל", שהחליטו לעבור לגור בשכונת מצוקה בה מחירי הנדל"ן זולים, כדי שבעוד חמש/עשר/חמש-עשרה שנים יוכלו לומר "לא נולדנו עשירים אבל עשינו החלטות נבונות והיום אנחנו קוצרים את הפירות". כמו ישראלים רבים, מה שהכי חשוב בעולם הוא מה חושבים עלינו. האם אנו מתאימים למשבצת הנכונה? האם אנחנו חיים חיים טובים, או שעוקפים אותנו?

  הוא עייף אותי, הספר. כתוב סביר, מבהיר את כוונותיו. אבל העולם הזה שידלין מוליכה בו את דמויותיה – עולם חורש-רע, עם כוונות נסתרות, כשאין אדם בעולם איתו אפשר לדבר בכנות, כשסיסמאות מתייפייפות הן ברירת המחדל של התקשורת של הדמויות, זה ממש מתיש. אולי יש ישראלים שזו נקודת המוצא שלהם. אבל למה מגיע להם שיכתבו עליהם ספר?
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=116850
 • יעל
  יעל
  ספר חד שבוחן את הג'נטריפיקציה בדרום תל אביב, לצד שאלות על בית, שאלות על גבריות ומוסר. ידלין קורעת את המעמד הבורגני ומפצחת ניואנסים דקים בהתנהגות האנשים.מעורר מחשבה וקולח
 • גדעון
  גדעון
  (המשך) אבל אני שמח שניגשתי לקרוא אותו. הכתיבה מצויינת, רשמתי לעצמי די הרבה משפטים שהדגימו עד כמה הסופרת מחוננת, כמה דקה תפיסתה, כמה הגיבורים שלה מצליחים להעביר את תחושת ההלם התרבותי מול אוכלוסיה בלתי מוכרת. מזמן לא חשתי הזדהות כזו עם דמויות ספרותיות, אולי בגלל הקרבה שלהם למציאות שלי. ספר שאולי ירגיז כמה אנשים אבל יקסום לאחרים
 • גדעון
  גדעון
  לאחרונה קיבלנו כמתנה אוסף של ספרים, כולם ספרים "מדוברים" ובינהם גם אנשים כמונו של נעה ידלין. שמעתי עליו, רשמתי לעצמי לקרוא אותו בהקדם, אבל תמיד היה משהו לפניו.
 • איילת
  איילת
  הספר מספר אודות משפחה מהמעמד הבינוני העוברת לבית בדרום תל אביב.
  הורים צפונבונים עם 2 בנות.
  הספר כתוב בשפה קולחת וקריאה מאד. הוא מאד עכשיוי.
  בני זוג שקשה לחוש בחיבור בינהם.
  מאד לא אהבתי את הסוף לא ברור,
  מה שעוד הפריע לי, אלו שיחות באנגלית בין בני הזוג (כדי שהילדות לא יבינו), שנכתבו בפונט עברי. זה נורא!