הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
4.7
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
2
1
אל ארץ אחרת מאוד
עדי ברק

במקום 37 

26 

אל ארץ אחרת מאוד

עדי ברק

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
4.7
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
2
1

במקום 37 

26 

במקום 37 

26 

גודל (עמ'): 336
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 15100426
 • גודל (עמ'): 336
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 01/07/2010
 • שם המחבר: עדי ברק

תקציר

ל ארץ אחרת מאוד הוא סיפורם של תושבי שיכון מאובק בבית שפע - מקום קטן ודל בפאתי הקיום שלנו. ברגישות אנושית ובכישרון ספרותי מרהיב מוחה עדי ברק את מעטה האבק מהשיכון העייף ומדייריו שבעי התלאות ומתאר את הגיבורים שלו בסבלנות, בעצב, באהבה ובפשטות: את אלכס, הילד העזוב, את לבן, המרוקאי הזקן והערירי, את ההודי השיכור, את אמו היפה והעייפה של ברוכינקה ואת שלמה המלך — פעם פקיד בכיר בעיריית בית שפע, והיום משוגע חסר בית שקולו הולך מקצה השיכון ועד קצהו.
סיפורם של האנשים הרחוקים־רחוקים האלה מקרב את הקורא אל הספר הגיאוגרפי והחברתי של ישראל, ולא פחות מכך, מקרב אותו אל נבכי נפשו שלו. שכן היתמות של אלכס, השיגעון של שלמה המלך, הבדידות של לבן — כל אלה אינם רק פיסות חיים מארץ אחרת מאוד. עדי ברק, יליד 1975, כותב דוקטורט בעבודה סוציאלית, מלמד באוניברסיטת ת"א "תיאטרון קהילתי ועבודה סוציאלית", וכן לומד לתואר שני בתיאטרון. מנחה קבוצות, סדנאות ומופיע בתיאטרון פלייבק. סיפורו "אלכס ושלמה המלך" היה בין הזוכים בתחרות הסיפור הקצר של עיתון "הארץ" והוא הגרעין שממנו צמח רומן זה.
המשך קריאה
 • ISBN: 15100426
 • גודל (עמ'): 336
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 01/07/2010
 • שם המחבר: עדי ברק

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות

 • סיון
  סיון
  בית שפע הוא שיכון דל ומאובק בשולי החברה והקיום הארץ ישראלי. מזכיר מאוד את עיירות הפיתוח בנגב. אנשים קשיי יום הנאבקים בסזיפיות בגורלם ובתנאי החיים העלובים שאליהם נקלעו לעיתים מבלי שבחרו בהם.

  השפע לא שורה על בית שפע וגם לא החמלה האלוהית. הבדידות היא לחם חוקם ומצב קיומי עגום שמוביל לטרגדיות אנושיות כואבות. רק בדיעבד שמים לב לאירוניות של שם המקום ולפער הבלתי נתפס.

  עדי ברק מתאר שבוע אחד בשולי החברה הישראלית. תיאור מדוייק של היאוש, חוסר התקווה, בדידות הצורבת כאשר ההרגשה שליוותה אותי ברוב קריאת הספר שאלוהים שכח את בית שפע והשאיר את התושבים להילחם על גורלם.

  לא יכלתי להימנע מתחושת אסון כבדה, אפוקליפסה, שלא רק נובעת מתכניו של הספר אלא מהמציאות שבה אנחנו חיים. שאלות שמטרידות אותי באופן יומי:

  מה יהא עלינו כחברה? האם נמשיך להפקיר חלקים שלמים מהחברה שלנו לגורלם האומלל רק בשם הביטחון (שאין) כלכלת השוק (המקרטעת) והעדפת מגזרים פוליטיים? עד מתי נוכל להתעלם מפצצת הזמן המתקתקת? הפערים הגדולים בין חלקי החברה השונים שיובילו בסופו של יום לאסון החברתי.

  עד מתי נהיה ערלי לב ואטומים?

  מזמן לא קראתי ספר כל כך מעיק. אוזלת יד וחוסר אונים קשה למול מציאות שאיננה עולם שנוצר בדמיונו של הסופר, איננה פנטזיה.

  ספר שקורא לנו לפקוח עיניים ולהתפכח מהאשלית השובע של החברה המערבית. קורא לנו לנקוט צעד ופעולה וטוב שעה אחת קודם לפני שיהיה מאוחר מידי.

  מומלץ בחום.

  "אל ארץ אחרת מאוד", עדי ברק

  הוצאת זמורה ביתן, 2010, 334 עמ'.