הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
8 דירוגים
4.3
ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
1
5
5
9
אליזבת איננה
40 

אליזבת איננה


דרג ספר זה מתוך 5
8 דירוגים
4.3
ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
1
5
5
9
40 
40 
גודל (עמ'): 267
מו"ל: תמיר הוצאה לאור
 • ISBN: 978-965-7664-06-3
 • גודל (עמ'): 267
 • מו"ל: תמיר הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 05/01/2015
 • שם המחבר: אמה הילי
 • תורגם ע"י: שי סנדיק
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

חרדתה של מוד לשלומה של חברתה אליזבת הולכת וגוברת, אך איש אינו מתייחס לכך ברצינות – לא בתה המתוסכלת, לא המטפלות, לא המשטרה ובמיוחד לא בנה ההפכפך של אליזבת – כי מוד סובלת מדמנציה. אבל גם כאשר זיכרונה בוגד בה והיא נעשית תלויה יותר ויותר בפתקים אינספור שהיא משאירה לעצמה בכיסים וברחבי הבית, מוד אינה שוכחת את חברתה הטובה ביותר. מוד, החמושה בלא יותר מתחושה עזה שאליזבת זקוקה לעזרתה, גומרת אומר לגלות את האמת ויהי מה.
בשעה שהאובססיה הזאת ממלאת את ההווה המתפוגג במהירות של מוד, הרמזים מוליכים אותה עמוק אל תוך עברה, אל פרשה בלתי פתורה אחרת: פרשת היעלמותה של אחותה האהובה סוקי זמן קצר לאחר מלחמת העולם השנייה. בעוד זיכרונות הטרגדיה שקרתה לפני יותר מחמישים שנה קורמים עור וגידים, החיפוש של מוד אחר אליזבת תופס תנופה חסרת מעצורים. במי תוכל לתת אמון? האם תוכל לבטוח בעצמה?
"אליזבת איננה" הוא רומן ביכורים מבריק ומותח של הסופרת האנגלייה אמה הילי, והוא מזכיר לכולנו עד כמה אנו תלויים בחסדיו של הזיכרון. זהו ספר שנון, עתיר חמלה ומעורר מחשבה שלא ניתן להניחו מהיד ושקשה לשכוח אותו גם זמן רב לאחר הקריאה. הספר נבחר על ידי הגרדיאן, האינדיפנדנט והוול סטריט ג'ורנל כאחד הספרים הטובים ביותר לשנת 2014. בימים אלה הוא מתורגם לעשרות שפות ומעובד לסדרת טלוויזיה.
אמה הילי כתבה את הסיפור הראשון שלה בגיל ארבע וכבר בגיל שמונה הודיעה למורים שלה שהיא עתידה להיות סופרת. היא גדלה בלונדון וסיימה תואר שני בכתיבה יוצרת באוניברסיטת איסט אנגליה.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-7664-06-3
 • גודל (עמ'): 267
 • מו"ל: תמיר הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 05/01/2015
 • שם המחבר: אמה הילי
 • תורגם ע"י: שי סנדיק
 • זמין להשאלה: כן

ביקורותרב המכר של אמה הילי הוא ספר מקסים, מרגש ואנגלי ביותר.

מוד, בת ה-82 מוטרדת מאוד: חברתה הטובה אליזבת נעלמה לפתע בלי כל הסבר או התראה. אליזבת חשובה מאוד למוד - הן נפגשות בכל יום כדי לפטפט, ואליזבת מהווה את אחת האחיזות האחרונות שלה במציאות, הנעשית דינאמית עבור זיכרונה המתעתע.

ההיעלמות של אליזבת משליכה את הנרטיב המבולבל של מוד אל היעלמות אחרת שהתרחשה בעברה הרחוק: בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה בעוד האומה הבריטית מלקקת את פצעיה ומנסה להשיב לעצמה את האמון המנופץ בטבע האדם, מוד מתמודדת עם היעלמותה של אחותה הבכורה, שהייתה בעיניה דוגמה ומופת.

אל תוך ההווה המבולבל בו היא מנסה למצוא את אליזבת אבל אינה זוכרת לעתים אפילו את שמה מבליחים שוב ושוב העבר וסודותיו. הסיפורים משתלבים זה בזה לבלי הפרד בזיכרונה הפרגמנטי של מוד וכשהם מצטלבים סופסוף זה אינו סתם מפגש: זו התנגשות חזיתית במהירות גבוהה.

מומלץ מאוד, אל תחמיצו!

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • הדר
  הדר
  סיפור עצוב, על גסיסת האני של מוד בזמן שמחלת הדמנטיה גוזלת ממנה את עצמה בהתמדה. למוד יש למזלה בת מסורה מאוד, ותחושת מטרה-למצוא חברה קרובה שנעלמה. רק שאליזבת היא לא באמת זו שמוד מחפשת.
 • טליה
  טליה
  ספר קסום, מלא רגש עם מעברים בין הווה ועבר, המון רגש, עצב חמלה והרבה אהבה לדמויות, לאם לבת ולאחות . ממליצה בחום!
 • yaelhar
  yaelhar
  מי שקרוב לאדם שמאבד את עצמו, את עצמיותו ואישיותו, שמוחו מתפורר, יקרא את הספר הזה ויזהה היטב את המתואר בו. מניסיון – שום קריאה מושכלת בנושא ושום ידע שאתה רוכש בתחום, בלי לזלזל בידע - לא יכין אותך או יאפשר לך להשלים עם המציאות. האיש נמצא פה, מולך אבל מכל בחינה מעשית יכול היה להימצא על הירח. אתה מנסה לשכנע. בהיגיון, אלא מה? אבל היגיון מקובל אינו מגיע. ואתה כועס. וכועס גם על עצמך על שאתה כועס, ומבטיח לעצמך הבטחות שבפעם הבאה תלך בדרך אחרת, הבטחות שאתה מפר עוד לפני שהגיעו לכלל אמירה. ואתה מרגיש אשמה שלא עשית די וצופה בחוסר אונים באדם שאהבת נעלם למקום אחר ואין כוח בעולם שיחזיר אותו משם.

  לא קראתי הרבה ספרים המתארים בדיוק כה רב את התנהגותו, חשיבתו ורגשותיו של האדם הנמצא במצב של שיטיון. לא קראתי בספרים רבים – למעשה באף אחד – תאור מדוייק של ההרגשה וההתנהגות של הקרובים לאדם במצב הזה, המנסים בכל כוח לגרור אותו חזרה למציאות, ללא הצלחה או תקווה. מבחינה רגשית היה לי קשה מאד לקרוא את הספר, שתיאוריו על מה שקורה למוד אמינים, מדוייקים ורוויי אמפתיה. פתרון התעלומה הבלשית והסוף בכלל מקלקלים את הספר הנהדר הזה ומפחיתים מאמינותו.

  ספר נהדר. חבל שקראתי.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=103156
 • לימור
  לימור
  ספר מעניין מאוד, סוג אחר של קריאה, ושל חוויה, הספר כתוב בצורה טובה עם המון רגישות ומסר של סובלנות וחמלה כלפי האחר.
 • נופר
  נופר
  הספר אפשר לי להסתכל על העולם מבעד לעיניים של אדם זקן בכלל ודמנטי בפרט. הקושי למקם את עצמך במרחב הזמן ובמקום, הניסיון הנואש להיאחז בבדל זיכרון לפני שיחמוק לו, הבדידות ובגידת הגוף. וכאילו כל זה לא מספיק ישנה גם ההתמודדות עם אנשים שמבטלים אותך, רואים בך עול ומדברים ״מעליך״.
 • גדעון
  גדעון
  ספר לא קל, אבל כתוב היטב עם שלל גיבורים מעניינים ומעוררי הזדהות, ספר שמנסה להכניס אותך לתוך עולם קשה ומבולבל, בעיות של זיקנה וחוסר ישע, לפעמים היה לי קשה להמשיך, אבל בסה"כ זה ספר חשוב וטוב
 • אביגייל
  אביגייל
  התחלתי לקרוא את הספר והפסקתי,היה לי קשה מדי,מוכר מדי, אמיתי מדי. סיפורה של מוד השתלב עם סיפורה של אימי עליה השלום והרגשות והתחושות געשו בתוכי ולא נתנו מנוח. ידעתי שאני חייבת להמשיך לקרוא וכך עשיתי.

  זהו סיפורה של מוד,אישה מבוגרת הסובלת מדמנציה. את ההווה היא אינה זוכרת היטב ואולם העבר אינו מרפה ממנה.

  אנגליה בזמן ואחרי המלחמה שם חיה מוד עם משפחתה. אחותה האהובה סוקי נעלמת יום אחד ולא ידוע מה עלה בגורלה. בעלה המפוקפק משהו של סוקי ,פרנק,דייר המשנה בבית הוריה של מוד ואישה אחת שכולם קוראים לה משוגעת הם חלקים מפאזל חייה של מוד. הפאזל מעולם לא הושלם משום שלא נודע דבר על גורלה של סוקי.

  בהווה של מוד שזכרונה מטשטש ובוגד בה היא מחפשת אחר חברתה אליזבת אשר נעלמת מביתה יום אחד. דאגתה כנה ואמיתית והיא אינה חוסכת במאמצים לחפשה. חיפושיה אחר אליזבת חברתה מובילים אותה לחיפושים אחר אחותה.

  הסביבה אכזרית אל מוד. איש אינו מאמין לה,איש לא חושב כי היא דוברת אמת. כמה עצוב שכאלה הם חייהם של אנשים מבוגרים בכלל וחולי דמנציה ואלצהיימר בפרט לא רק בספר אלא במציאות.

  הספר כתוב בצורה משובחת מאין כמותה. כמו כלים שלובים משתלבים עברה וההווה של מוד אלה באלה. רגע אחד היא קשישה המחזיקה סיכת מסרק בכיסה וברגע אחר סיפור הסיכה מעברה נגלה לפנינו. רגע אחד נזכרת מוד בפודרייה ישנה ודהויה שחצייה נמצא בכיסה וברגע אחר בשילוב מופלא מחזיקה מוד בשני חלקי הפודרייה.

  הספר מרתק,הקריאה קולחת. יש בו שילוב נפלא של מתח, של דמויות שונות ומגוונות שאט אט מתגלה הקשר בין דמות אחת לאחרת. עוד פיסת חיים מתגלה ועוד אחת עד הסוף המפתיע .

  זהו גם ספר עצוב. הזקנה קשה היא. איבוד הזכרון הוא כמו איבוד צלם אנוש. אדם שכל חייו היה עצמאי ופעיל הופך להיות אדם תלוי באחרים. אדם שלא זוכר ולא מכיר את ילדיו,את נכדיו,אדם שרואה את הזלזול וחוסר הסבלנות של הסביבה והלב נקרע.

  מי שהיה קרוב לסיטואציה שכזו בקרב קרוביו יזדהה עם הספר ולגבי כולנו בואו לא נשכח שכל אחד ואחת עלול להיות במצב כזה.

  “אל תשליכני לעת זקנה,ככלות כוחי אל תעזבני…”
 • מירית וולך
  מירית וולך
  הספר בנוי בחלקו על תעלומה, או ליתר דיוק שתי תעלומות.
  מוז, גיבורת הספר, מסתובבת עם פתקים בכיסים, פתקים שיזכירו לה כל דבר שפורח מזכרונה, וכחולת אלצהיימר הכל פורח מזכרונה. בפתק כתוב שאסור לה לאכול לחם, ובפתק אחר כתוב שאסור לצאת מהבית, היא לא תמיד זוכרת למה אז היא לא תמיד מקשיבה לפתקים שלה.
  שוב ושוב חוזרת בפתקים העובדה שאליזבת, חברתה הטובה, איננה. לאן היא נעלמה? למה? והאם ההיעלמות החדשה הזו קשורה במשהו להיעלמות אחותה לפני עשורים רבים? אליזבת נחושה בדעתה להבין את התשובות ולרשום את התקדמותה ואת מה שכבר הבינה, כדי לא להתחיל שוב ושוב בנקודת האפס כמו סיזיפוס מודרני.
  הספר מחבר באופן אמפטי ביותר לעולמם של הזקנים שמוצאים את עצמם לפתע חסרי ישע, נאלצים להישען על מי שעד עתה טופל על ידם, נאלצים לתהות מה קורה לעולם, ובמקרה של חולי האלצהיימר הדיסונס גדול פי כמה.
  גם הסיפורים השונים והתעלומות שבספר מרתקות וגם עצם הכתיבה והנושא הייחודי, הראיה הצלולה לתוך עולמה של מוז שכבר אינה צלולה – הכל מרתק וכתוב באופן מושלם.
  רוצו לקרוא אותו!
 • סיגי
  סיגי
  אליזבת איננה' ספר ביכורים מלא חמלה המתאר אישה בשם מוד, אלמנה אם לשניים הלן וטום. מוד בת ה-82 מאבדת את צלילותה וחייה שוקעים ודועכים אט אט לעבר ים השכחה. ספר מרגש המשרטט תמונת מצב המתרחשת אצל אדם המאבד בהדרגה את זכרונו חייו ומהותו. מחלת האלצהיימר חשוכת המרפא מכה במוד, דרכה יכול הקורא לחוש בבהירות מה מרגיש אדם שאיש אינו מאמין לו יותר והוא חי בעבר מכיוון שההווה אינו נשמר בתוכו. "חתיכות נייר מפוזרות בכל רחבי הבית, צבורות בערימות או דבוקות למשטחים שונים. שרבוטים של רשימות קניות ומתכונים, מספרי טלפון ותורים, פתקים על דברים שכבר קרו.
  ספר נוקב וחד הכתוב ברגישות ובכשרון רב ומעביר מסר חשוב של חמלה וסובלנות כלפי האחר והחלש בחברה.