הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
3
ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
0
1
גם ב - Kindle
איש ללא בית
ליאת לידה-סנדומיר
30 

איש ללא בית

ליאת לידה-סנדומיר

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
3
ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
0
1
30 
30 
גודל (עמ'): 334
מו"ל: פרדס
 • ISBN: 9781869791209
 • גודל (עמ'): 334
 • מו"ל: פרדס
 • יצא לאור ב-: 11/08/2015
 • שם המחבר: ליאת לידה-סנדומיר
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

ליבי, רקדנית ישראלית צעירה ילידת גרמניה, מצטרפת למסע חיפושים אחר צעיר ישראלי שנעלם בגרמניה בנסיבות מסתוריות. החיפושים הופכים למסעה האישי, בו היא נחשפת לסיפור אפל שהוסתר מפניה במשך שנים, אודות אביה שחבר בעל כורחו לאנשי אס־אס. הגילויים המסעירים מובילים אותה להתחקות אחר מי שהיו מעורבים בפרשיות מן העבר הנאצי. בו בזמן היא ממשיכה לחפש אחר הבחור הנעדר יחד עם גור, חברו הטוב, צעיר ישראלי, יוצא יחידה קרבית. ביניהם מתפתח רומן סוער, מטריד ובלתי פתור.
ליבי נאחזת בריקוד אך גופה בוגד בה שוב ושוב, ועולמה נבנה כתצרף מרתק, מבעד לזיכרונות מן העבר, מכתבים שהשאיר אביה ודמויות שצפות ועולות. במסעה היא פוגשת דמויות ססגוניות, מתרועעת עם קומונת אמנים משולחי רסן ועם חברתה אנקה, רקדנית ברים לוהטת הגולשת על עמודים. כל אלה משתקפים כצללים מתוך העולם הזר שנחשף והולך ומהווה חלק בלתי נפרד מחייה.

"קו תפר דק בין 'כאן' ל'שם', בין הבית לזרות, בין ישראל לגרמניה העומדות זו מול זו חשופות, מפתל את הסיפור ומניע אותו בין עבר להווה ובין יבשות, שפות, ונרטיבים. שתי עלילות המפתח בסיפור מסתעפות ומצטלבות לכדי סיפור אחד מטלטל, מרגש ומדמיע." (ציפי שחרור)
"כתוב נפלא. נוגע ועוזב. חונק ומרפה. מלאכת מחשבת של חושניות וריחוק." (חיים באר)
ליאת לידה־סנדומיר, ילידת 1974 , תרפיסטית במחול ותנועה, בעלת תואר שני בספרות עברית ואם לשלושה. זהו ספרה הראשון.
המשך קריאה
 • ISBN: 9781869791209
 • גודל (עמ'): 334
 • מו"ל: פרדס
 • יצא לאור ב-: 11/08/2015
 • שם המחבר: ליאת לידה-סנדומיר
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • אביגייל
  אביגייל
  תקציר העלילה של הספר אינו מעיד הפעם על תוכנו העשיר עד מאוד והלא קל לעיתים.

  אתחיל דווקא מאמצע הספר ועד סופו שאז למעשה מתחילה העלילה לקרום עור וגידים, לקבל משמעות, הדמויות מתחילות להתפתח והעלילה כולה למעשה מאיטה קצב ואנו יכולים להיכנס לעומקה ואף להבין את משמעות שם הספר.

  המון סודות ורמזים יש בספר. כל רמז מוביל לפתירה של סוד כזה או אחר, כל רמז לוקח את הקורא עמוק יותר אל תוך העלילה המרתקת, אל אביה של ליבי, אל עברה של אינגה האומנת של ליבי וכל סוד ורמז מראים לנו פן נוסף מהתקופה ההיא, מהמלחמה ההיא ועד כמה כלפעם מחדש כשנדמה לנו שכבר שמענו וידענו הכל הנה, מתברר שהיו דברים נוספים.

  ליבי, רקדנית ישראלית בלי עבודה, בלי מקום לרקוד בו מגיעה לגרמניה לאודישן ללהקת ריקוד. גור, בחור ישראלי טיפוסי לכאורה נמצא אף הוא בגרמניה מחפש שם את חברו זוהר שנעלם.

  היכרותם של ליבי וגור לוקחת את שניהם למסע הכירות עם עצמם ועם עברם. דיסלדורף, מקום הולדת של ליבי, המקום שאליו נשבעה שלא לחזור הוא אחד המקומות המרכזיים בסיפור. כדוברת השפה וכבת זוג גם אם זמנית של גור היא עוזרת לו בחיפושיו ומגלה דווקא על עצמה ועל אביה שנפטר סודות מהעבר, סודות שלא ידעה עד כמה עמוקים ומסובכים הם.

  יש בספר דמויות רבות. לא לכולן יש עומק, לא כולן נשארות, לא כולן נצרבות בזכרון הקורא אבל אין ספק שכל אחת משמעותית ונראה כאילו אי אפשר היה לכתוב את הספר ללא דמויות אלו.

  אין ספק שזהו אינו ספר קל אבל ספר מצוין עם כתיבה משובחת, עלילה מרתקת. ספר שהוא מלאכת מחשבת ובהחלט מסוג הספרים שניתן לקרוא אותם שוב ולו רק כדי לגלות שהקריאה השניה משובחת ומובנת בדיוק ויותר מהראשונה.