הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
7 דירוגים
4.4
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
1
5
5
2
אחותו של צייד המכשפות

אחותו של צייד המכשפות


דרג ספר זה מתוך 5
7 דירוגים
4.4
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
1
5
5
2
44 
גודל (עמ'): 226
מו"ל: תמיר הוצאה לאור


"אחותו של צייד המכשפות" הוא רומן סוחף המבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש באנגליה במאה השבע-עשרה. בת' אנדרדאון מצליחה, בסגנון כתיבה ייחודי ועשיר, להביט בעיניים צלולות ובלב חומל בפגמים האנושיים הקשים ביותר; לפרק לגורמים את הפחד ואת הצורך בשליטה שמקננים בכולנו; ולהתוות במכחול מצמרר את המקומות ההרסניים שאלו עלולים להביא אליהם.

בת' אנדרדאון היא מרצה לכתיבה יוצרת באוניברסיטת מנצ'סטר. אחותו של צייד המכשפות הוא רומן הביכורים שלה. הספר זכה בפרס רומן הביכורים הטוב ביותר לשנת 2017 מאת אגודת הכותבים ההיסטוריים בבריטניה.


"רומן היסטורי שמדבר על מה שקורה בעולמנו כאן ועכשיו. באמצעות מקום וזמן שאינם עוד, אנדרדאון חושפת את זוועותיו של ציד המכשפות שמתנהל בימינו ברגע זה ממש. חובת קריאה בעידן טראמפ." ניו יורק טיימס

המשך קריאה

סקירות

 • איריס
  איריס
  גיבורת הספר היא אליס, המספרת, אחותו של מת'יו החוזרת מן העיר – לונדון- לאחר שהתאלמנה מבעלה, וברחמה היא נושאת את ילדו.

  בתקופה המדוברת – המאה ה-17 (וכמובן, מאות רבות לפניה, וכמה מאות אחריה) נשים לא חיו בזכות עצמן, אלא היו "שייכות" למשפחותיהן, והיו תלויות בהן לפרנסתן (אלא אם כן, עבדו כמשרתות, ואז היו מובטחים להן קורת גג ומזון, ולעתים גם תשלום זעום. ויחד עם אלה, לא פעם, נאלצו גם לשרת את אדוניהן במיטתם).

  לאליס היה מזל. יכולה היתה לחזור לבית אחיה (הוריהם הלכו לעולמם זה מכבר), ולמצוא לה בית בביתו.

  אמנם חשש מה ליווה אותה, שכן נישואיה היו בניגוד לדעתו, בת של כומר נישאה לבנה של המשרתת, עניין שהוא מתחת למעמדה, אך אליס קיוותה כי הקירבה הרבה ביניהם בשנות ילדותם, תפצה על הריחוק קצר המועד שנגרם מנישואיה ומן המרחק הפיזי בין לונדון למנינגטרי, כפר מגוריהם.

  היא מקווה גם כי למרות שלא הודיעה לו על היותה הרה ללדת, יקבלנה בזרועות פתוחות, אותה ואת ילדה העתיד להיוולד.

  אלא שהאח שהיא מוצאת בבית הפך לאיש מרוחק הרבה יותר, אפוף סודות, אדוק מאד באמונתו, כועס מאד, ופגוע. נושא עליו משא כבד של עלבונות אמיתיים ומדומים משנים רבות. וכמובן, האווירה מסביב – מלחמת האזרחים והפוריטניות המשתלטת אט-אט.

  "אישה מחונכת להאמין שילדים הם כל תכלית קיומה – עליה להביא אותם לעולם ולהאכיל אותם ולנשק את ברכיהם הפצועות. אבל מה אם אינך יכולה להביא ילדים לעולם? או אם יש לך יותר מדי מהם? אם יש לך ילדים, והם לא יכולים להגן עליך? מה אם יש לך ילדים והם מתים? אם את מבכה את אובדנם יותר מדי, או לא מבכה אותם מספיק – זו הנקודה שבה אנשים מתחילים לתהות אם את עצמך אשמה בגורלך המר. הם מתחילים לתהות כיצד חטאת לאלוהים, ותהיותיהם מבשילות ומנוצלות על ידי גברים כמו אחי." (*)

  שליטתו של אחיה בחייה, מאפשרת לו להכתיב לה דרכי פעולה, גם כאלה שאין היא מסכימה להן, להרחיק אותה מאנשים מסויימים, לבודד אותה מהאנשים הקרובים לה, שבהם היא נותנת אמון. האימה שהוא מטיל עליה, לאט-לאט, מבלי שתרגיש, עד שהיא חשה עצמה לכודה, ואנוסה לעשות ככל אשר יורה לה.

  מת'יו הופקינס, שמונה ל"מאתר מכשפות" לוקח אותה (ואת הקורא/ת) במסע במחוזות הכפריים של אנגליה, במקומות בהם אנשים ילשינו אלה על אלה ויאשימו אותם ב"מעשי כישוף" לא מעט מתוך חיסול חשבונות אישיים. החקירות שעורך "מאתר המכשפות" הזכירו לי לא מעט את חקירות האינקוויזציה, כפי שקראתי עליהן בספרים כמו "שם הורד" של אומברטו אקו, חקירות שסופן ידוע מראש כמעט תמיד, חקירות המלוּות בעינויי גוף ונפש, המובילים להודאות (רק שהכאב ייפסק). ואליס נקראת להיות עדה לאותן חקירות וממצאים.

  סופן של המכשפות ידוע; הן נתלו, או הועלו על המוקד, או הומתו בכל מיני דרכים אחרות.


  לסקירה המלאה: https://irisganor.com/3675/
 • לאה
  לאה
  תקופת צייד המכשפות בבריטניה בחסות הנצרות ידועה כתקופה חשוכה מאוד של שנאת נשים, של רדיפה, של פטריארכיה נוקשה מאוד ומעמדות ברורים.
  זו תקופה הסטורית מעניינת מאוד וחשוכה מאוד מהיבטים אנושיים בעיקר.
  בעקבות קריאת הספר נכנסתי קצת לקרוא על מת'יו הופקינס שנחשב באותה התקופה כמומחה לאיתור מכשפות או לשכנוען של נשים שיודו שהן עסקו או עוסקות בכישוף.
  סביב דמותו של מת'יו הופקינס בנתה המחברת סיפור ככל הנראה בדיוני על מערכת יחסים בין הופקינס לאחותו אליס הופקינס.
  אליס שהיא למעשה הדמות המרכזית בעלילה חוזרת לביתה לאחר חמש שנים של העדרות שבהן התגוררה עם בעלה אך לאחר שבעלה נפטר אליס חוזרת לביתה.
  כשעזבה לאחר חתונתה מת'יו היה נער צעיר שכעס מאוד על בחירתה של אליס וכשחזרה התברר לה שמת'יו הפך מנער לגבר רב עוצמה ואכזרי שראה מול עיניו מטרה לצוד "מכשפות"
  הספר מתאר דרך עיניה של אליס את התקופה ההיא, את הרדיפה אחר נשים, את השנאה האובססיבית והמקארתיזם (מושג שהומצא מאות שנים לאחר מכן ).
  אליס מבינה אט אט מה אחיה עושה ואיך הוא נוהג ומחליטה לפעול בדרכיה דבר שיעלה לה לאחר מכן בלא מעט כאב ותסכול ואף יותר מכך ואת החלטותיה ומעשיה הקוראים יקראו בעצמם.
  הסיפור עצמו הוא סיפור הסטורי מרתק שחושף אותנו לתקופה אפלה מאוד בבריטניה, תקופה של רדיפות ועינויים בשם הדת.
  התרגום טוב והספר מעניין שהרגלם של תמיר סנדיק שלא מאכזבים בדרך כלל וגם לא בספר זה.