הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.3 ממוצע
1
1
2
1
3
0
4
0
5
2
4
אות השני

אות השני


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.3 ממוצע
1
1
2
1
3
0
4
0
5
2
4
35 
35 
גודל (עמ'): 256
מו"ל: כרמל

תקציר

"כשהאישה הצעירה - אמה של הילדה - נגלתה כולה לעיני הקהל, דומה שהדחף הראשוני שלה היה לאמץ את התינוקת חזק אל חיקה, לא כל כך מתוך דחף של חיבה אמהית, כמו מתוך ניסיון להסתיר בכך סימן כלשהו שהוטבע בשמלתה או הודק אליה... על חזית שמלתה, עשויה מבד אדום משובח, מעוטרת ברקמה מעודנת ובסלסולים נפלאים של חוט זהב, נראתה האות A..."
בזה אחר זה ניסו דורות של קוראים לפענח את המסתורין של אות השני. הם חוו את הצמרמורת, האת האי-שקט ואת הקסם שמעורר הספר, וניסו להבין מה משמעות האות A בעיני הפוריטנים שגוזרים על הסטר לענוד אותה, עונש על חטאה - הניאוף.
אות השני (1850) היא קרוב לוודאי היצירה החשובה ביותר בסיפורת האמריקנית של אמצע המאה התשע עשרה, חיבור שהוא ממכונני הספרות האמריקנית כולה.

נתניאל הותורן (1864-1804), תושב העיר סילם מלידתו ועד מותו, הוא צאצא של אותם פוריטנים שבזכותם נודעה סילם בהיסטוריה העולמית, במשפטי המכשפות שהתנהלו בה ב-1692. אמריקה הפוריטנית היא הנושא המרכזי בכתיבתו של הותורן.
המשך קריאה
 • ISBN: 9654074214
 • גודל (עמ'): 256
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 03/03/2003
 • שם המחבר: נתניאל הותורן
 • תורגם ע"י: סיגל אדלר
 • זמין להשאלה: כן

ביקורות


"במסגרת הדירוגים המקובלים בעולם הקאנון הספרותי נחשב "אות השני", הרומאן ההיסטורי של נתניאל הותורן משנת 1850, לאחת היצירות המרכזיות, המייצגות והחשובות ביותר של הספרות האמריקאית.יש מקום לתהות מה הפך יצירה זו - המתארת ארבע דמויות בבוסטון של המאה ה-17 ואת השפעתו של חטא אחד על חייהן - לחלק בלתי נפרד מכל לימוד וסקירה, כמעט, של תולדות הספרות האמריקאית. דומה שלבד מהיותו רומאן מרתק, מורכב ורב קסם, הגיע 'אות השני' למעמד שהגיע אליו גם בשל הנגיעה העמוקה שהוא נוגע בשני מוקדי תסביך בלתי פתורים של החברה האמריקאית: האחד הוא המורשת הפוריטנית הבעייתית של 'האבות המייסדים', והשני הוא שאלת היחסים הראויים בין הקולקטיב לבין היחיד. שתי סוגיות אלה, העומדות במרכז הרומאן, היו מוקדים בלתי פתורים גם בחייו של הסופר עצמו. הותורן (1864-1804) נולד בסיילם, מסצ'וסטס, העיר שנודעה לשמצה בעקבות משפטי המכשפות שנערכו בה במאה ה-17.

"ובכל זאת, למרות יסוד פוליטי חזק זה של 'אות השני', האמירה של הרומאן מורכבת ורבת-סתירות הרבה יותר. הותורן הוא ספקן מדי, ואורח מחשבתו אמביוולנטי באופן עמוק מדי, בשביל שאפשר יהיה לחלץ מבין דפי ספרו אמירה אידיאולוגית חד-משמעית. הספקנות הזאת, לצד רגש האשמה המפותח של המחבר, גורמת לכך שסיפורם הדרמטי של הסטר פרין, בתה, אהובה ובעלה מעורר פקפוקים בדבר זכותו של האינדיווידואל להיות חופשי, עצמאי ומשוחרר ממסגרת חברתית ומערכים חברתיים. גם כאשר בוחר האדם, לכאורה, בחופש כזה, וגם כאשר המסגרת והערכים של החברה שהוא מבקש להימלט ממנה מעוררים רתיעה, עלולה בריחתו - כך רומז לנו הותורן - להביא לו, במקום מימוש עצמי, חידלון מוסרי והתמוטטות נפשית."

- גליה בנזימן, "הארץ", 2003


סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • אל
  אל
  הותורן הוא סופר נפלא שחבל שלא מדברים עליו יותר מגדולי הסופרים של המאה ה19 שחשף אנשים למסורת האלימה של הפוריטנים וניסה לעודד סבלנות באמצעות הלקחים ממנה
 • yaelhar
  yaelhar
  המושבה עליה מספר הסיפור היא אחת המושבות של הפוריטנים בניו אינגלנד. הפוריטנים היו תנועה דתית שצמחה באנגליה, שדגלה באורח חיים סגפני, החדרת הדת לכל תחומי החיים ושמירה קפדנית על מצוות הדת, וראשי הקהילה - גברים כמובן - פירשו את כתבי הקודש כהבנתם, בדרך כלל לחומרה. הם נרדפו באנגליה, גלו מרצונם לעולם החדש והתיישבו בניו אינגלנד. הותורן - פרט פיקנטי - הוא צאצא של פוריטנים מסיילם ואחד מאבות אבותיו היה אחד השופטים שפסקו על שריפת המכשפות. הותורן, כך אומרים, ניסה לכפר בספריו על מעשה השופט ההוא.

  הקורא אמנם מזדהה עם הסטר פרין האומללה, המעבירה את חייה כצל שותק בשולי העיירה בה היא חיה ואין איש המוכן להביט בעיניה, לא כל שכן לדבר או להתחבר אליה. אולם הותורן היה תוצר תקופתו והסטר פרין גיבורתו היא אשה המקבלת על עצמה את כל ההשפלות בלי להתנגד, תוך הבנה שפשעה פשע כבד. הילדה, פרל מתוארת בגיל שלוש כ"שדה" "רעה" ו"מוזרה" כי היא צוחקת בקול רם ומסרבת לקבל מרות של מבוגרים שאינה מכירה. אני חושדת שאם היו להותורן ילדים משלו הוא כנראה ראה אותם בקטנותם למספר דקות בזרועות המטפלת, והם סולקו מהדרך לפני שהפכו למטרד ובכו, צחקו או צעקו בקול רם...

  אמנם איננו מכריחים נואפות לשאת אות קלון על בגדן (?), אבל משפט ההמון שריר וקים גם היום. יחסית לתקופתו הותורן העלה משל מרתק על חטא ועונש, רגשי אשם ההופכים את חיי מי שנושא אותם לגהינום, על נקמה שהורסת את הנוקם, על יופי של גוף ויפי הנפש. עדיין התפעמתי מהסיפור וגם מהמשל והנמשל, מהאירוניה ומהחמלה.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=69676
 • איילת
  איילת
  הספר הוא קלאסיקה של הסיפורת האמריקאית. הוא נכתב באמצע המאה התשע עשרה ומספר אודות חברה פוריטנית מאד בניו אינגלנד של המאה ה-17.
 • אלונה
  אלונה
  ספר מצוין. חבל שלא מתרגמים יותר ספרים שלו לעברית. ביקרתי פעם בבית עם 7 הגמלונים שלו בסיילם, יש גם ספר על הבית. הספר מתקשר בצורה כלשהי לצייד המכשפות בסיילם, אם כי אני לא זוכרת שמדובר על זה בצורה ישירה. נדמה לי שזה מתקשר גם לביוגרפיה של הות׳ורן עצמו. נדמה לי שהוא צאצא של אחת המכשפות מסיילם. בקיצור, סופר נהדר שכמעט לא ידוע בארץ, ואפילו בארה״ב אני לא זוכרת שמדברים עליו יותר מדי. ידוע בעיקר באקדמיה.