הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
2
5
1
4
גם ב - Kindle
אהבתה של ברניקי
חבצלת פרבר-שפר
30 

אהבתה של ברניקי

חבצלת פרבר-שפר

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
2
5
1
4
30 
30 
גודל (עמ'): 473
מו"ל: פרדס
 • ISBN: 978-1-61838-078-4
 • גודל (עמ'): 473
 • מו"ל: פרדס
 • יצא לאור ב-: 24/06/2014
 • שם המחבר: חבצלת פרבר-שפר

תקציר

זהו סיפורה של המלכה ברניקי. נכדתו של המלך הורדוס הגדול ובתו של אגריפס הראשון, המלך היהודי האחרון על ארץ ישראל.
המלכה שחוותה את שריפת בית המקדש השני וחורבן ירושלים. שנדחקה לשולי ספריו של יוסף בן מתתיהו והושכחה על ידי חז"ל, אך הונצחה ברבים מסיפורי "הברית החדשה". שפסליה ניצבו בערי הקיסרות הרומית, אך סיימה את חייה, שבורת לב, לבדה בארמון על חוף ים גינוסר. האשה שהיתה בת, אחות ורעייה למלכים. נשואה שלוש פעמים, אלמנה פעמיים וגרושה פעם אחת. אהובת האוייב הגדול של עמה, שרצח והשמיד, החריב את ירושלים ושרף את בית המקדש. הרומאי שהותיר אחריו עיי חורבות והרס חסר תקדים. זו היתה ברניקי היפה.
היהודים מחקו אותה מספרי ההיסטוריה שלהם. קראו לה בוגדת, מלכה צינית ותככנית, שכל מה שעשתה – עשתה למען עצמה. אבל אלפיים שנה אחר כך – אולי זה לא כל הסיפור? אולי היתה מדינאית מבריקה שטובת עמה לנגד עיניה. שבמבט פוליטי קר וכוונות טובות, הימרה הימור כושל והרה-אסון? ואולי היתה פשוט אשה צעירה ובודדה, שנסחפה בסערת האהבה בלי להתחשב בתוצאות?
את כל התשובות - אמיתיות, משוערות או דימיוניות – תמצאו בין דפי "אהבתה של ברניקי" - רומן היסטורי מרתק ומעורר תהיות וסימני שאלה, פרי תחקיר מעמיק ודמיון פורה של סופרת ישראלית.
חבצלת פרבר-שפר היא מבקרת ספרות ב"מקור ראשון" ובמוסף השבת של "מעריב". ספרה הראשון "לאן נעלמה מדאם סזאן" יצא לאור בהוצאת כרמל, ירושלים- 1996. בעשור האחרון היא שוקדת על לימודי היסטוריה של עם ישראל והיסטוריה כללית באוניברסיטות בר אילן ותל אביב.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-1-61838-078-4
 • גודל (עמ'): 473
 • מו"ל: פרדס
 • יצא לאור ב-: 24/06/2014
 • שם המחבר: חבצלת פרבר-שפר

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • פרידה
  פרידה
  ספר מדהים ומומלץ מאוד. נותן הצצה על חורבן בית שני ועל התככים בתוך הארמון של הורדוס ועל הנעשה ברומא וההשלכות על המדינה היהודית דאז. מי שאוהב/ת היסטוריה יהודית כמוני מוזמן מאוד.
 • לימור
  לימור
  בדרך כלל אני נמנעת מלקרוא ספרי היסטוריה, אבל בכל זאת נמשכתי לספר ונהנתי לקרוא, כתיבה ועלילה טובות ומענינות נהנתי לקרוא.
 • Karina
  Karina
  ספר המתאר בצורה כצת שונה את ההיסטוריה היודית כאשר הדגש הוא כמובן על נכדתו של הורדוס ועל חייה
 • מירית וולך
  מירית וולך
  ברניקי המלכה, מסתבר, היא עוד אחת מהדמויות שההיסטוריה היהודית שכחה לאורך הדרך, ודווקא יש הרבה מה לומר ולספר עליה,.
  צאצאית כמעט אחרונה לבית חשמונאי ולבית הורדוס גם יחד, מלכה הן כאשת מלך והן כמלכה-שותפה עם אחיה, מאהבתו של טיטוס וכמעט קיסרית רומא. איך נעלמת לה דמות שכזו מההיסטוריה שלנו כאילו לא היתה?
  חבצלת לקחה את מעט העובדות הידועות והמוכחות על ברניקי (אפשר, רצוי אחרי קריאת הספר, לראות אותן בויקיפדיה, למשל) וטוותה מהם ספר עב כרס, שתוכנו מרתק במיוחד.
  ברניקי, על פי הספר והעובדות גם יחד, נסיכה יהודית מבית חשמונאי והורדוס גם יחד, נישאה שלוש פעמים, כאשר בעלה השני היה דודה ומלך בפני עצמו, לו גם ילדה את שני בניה, לאחר שהתאלמנה פעמיים נשאה בכתר מלכה-שותפה בגליל עם אחיה, המלך אגריפס, במהלך כהונה (ארוכה) זו גם עשתה עברה סבב נישואים קצר, לאחר מכן היא ואחיה תמכו ברומאים בזמן מרד היהודים, וזאת אחרי נסיונותיה הכושלים לפתור את הבעיות מול הקיסרות הרומית בדרכים דיפלומטיות, בזמן זה היא הכירה את טיטוס ואף הפכה למאהבתו, היתה שותפה בהעלאת אביו לכס הקיסרות הרומית, ועוד ועוד מעללים.
  הייתי מספרת לכם עוד, אבל האמת היא שהספר מרתק בגלל קורותיה של ברניקי, ואם אספר לכם הכל – פשוט לא יעניין אתכם גם לקרוא את הספר.
  כי האמת חייבת להיאמר – הכתיבה לא מדהימה, רומן וסיפורת – אין פה. העובדות מונחות מול הקורא, דיאלוגים נפרשים, אבל משהו בנשמת הספר, במה שהופך עובדות לסיפור – חסר.
  עם זאת, למרות עוביו, הספר נקרא בנשימה עצורה, קשה להניח אותו מהיד, בגלל התקופה הגורלית בה הוא עוסק (חורבן בית המקדש), בגלל הפמיניסטיות המדהימה של הנסיכה היהודית, בגלל גילויי פיסת היסטוריה אבודה ומרתקת.
  לכל מי שחובב סיפורים שקרו באמת, לכל מי שאוהב את ההיסטוריה של עמנו, לכל מי שמוכן לספוג מעט היסטוריה ובדיון מעורבות זו בזו ולכל מי שנשמתו פמיניסטית – הספר מומלץ. אל תצפו לעלילה שכתובה מרתק, רק למאורעות שמרתקים בפני עצמם.