הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
47 דירוגים
3.9
ממוצע
1
8
2
2
3
3
4
6
5
28
14
גם ב - Kindle
אגם הצללים

במקום 35 

20 

אגם הצללים


דרג ספר זה מתוך 5
47 דירוגים
3.9
ממוצע
1
8
2
2
3
3
4
6
5
28
14

במקום 35 

20 

במקום 35 

20 

גודל (עמ'): 462
מו"ל: דג זהב
 • ISBN: 800-1409129
 • גודל (עמ'): 462
 • מו"ל: דג זהב
 • יצא לאור ב-: 17/05/2015
 • שם המחבר: רוני גלבפיש

תקציר

אני עפה! יערה שומעת את קולה של תמר בתוך ראשה, ולא מבינה מה קורה. הרי כולם יודעים שאסור לעוף, בטח לא כשאת רק בת 13. אבל תמר נעלמה, ויערה עומדת לגלות שיש רגעים שבהם הדבר המסוכן ביותר הוא לציית לחוקים.
התאומות הג׳ינג׳יות תמר ויערה, בנות לשבט עתיק ומסתורי, נקלעות להרפתקה מסחררת בין חיות פרא ויצורי כשף. לצד אחיהן הבכור אייר הן יעמדו במרכזה של מלחמה אדירה המאיימת להשמיד את מקור הקסם עצמו. אגם הצללים הוא סיפור פנטזיה מרתק שבלבו שירה ופלאות, המתרחש במערות אפלות ועל ראשי הרים נישאים, מהכנרת הצלולה, לאורך הירדן המתפתל ועד חופי ים המלח הגוסס.
רוני גלבפיש היא סופרת, עורכת ומנחת סדנאות כתיבה, ובעיקר אמא לשלושה ילדים שלא מפסיקים לקרוא. היא אוהבת במיוחד סיפורים שקרו באמת. כמו הסיפור הזה.
המשך קריאה
 • ISBN: 800-1409129
 • גודל (עמ'): 462
 • מו"ל: דג זהב
 • יצא לאור ב-: 17/05/2015
 • שם המחבר: רוני גלבפיש

ביקורות"זהו ספר 'כבד' במובן הטוב של המילה - עשיר, יצירתי ומלא פרטים קטנים המייצרים חוויית קריאה שלמה מאוד. גלבפיש משכילה לברוא עולם קסום בעל חוקיות משלו הנשמרת באדיקות לאורך כל הספר, ולאכלסו בדמויות מורכבות המשכנעות ביכולתן לעורר בקורא מגוון רגשות. כמו בספרי פנטזיה רבים, גם כאן יצירת הדיכוטומיה הברורה בין הדמויות הראשיות הופכת את דמויות המשנה למעט יותר צבעוניות ומעניינות. שתי הדוגמאות המובהקות לכך הן דמויותיהם של אייר, אחיהן הבכור של התאומות, ושל שחף - בן רשף צעיר המתלווה לתמר בעת שהותה במדבר, ולא יהיה זה סיכון גדול מידי לחזות שקבוצות ספרי הפנטזיה לנוער ברשת עתידות לקיים ויכוח סוער מי מהשניים שולטטטט!1! גם מבחינת השפה מקיימת גלבפיש את העולם שבראה באופן מרשים ויציב. ספרי פנטזיה בעברית נוטים פעמים רבות לדלג בין משלבי השפה ולעבור מסגנון גבוה לנמוך באופן תזזיתי שיוצר ניסוחים בלתי משכנעים בעליל. לא באגם הצללים. גלבפיש משתמשת בשפה עשירה אך דבורה לגמרי, המהווה רקע נאה לנוסחי הכישופים המשובצים בה - משפטים הלקוחים משיריהם של משוררים עבריים גדולים דוגמת רחל, אורי צבי גרינברג, ביאליק, נעמי שמר, זלדה ועוד רבים ונפלאים.
זהו ספר שילווה את הקוראים הצעירים בטיולים ברחבי הארץ, בשיעורי תנ"ך וספרות ובשעות של פנאי וחלום ויעניק להם תחושת בית בנופי הארץ ובתרבות העברית. כל זאת מתוך הנאה מיופיו ועושרו של סיפור טוב, וללא שמץ של טרחנות דידקטית. מומלץ ביותר!

- מור דבורקין-פוגלמן, "עכבר העיר", 2015
"וואו. אין לי מלה אחרת, בחיי. זו התגובה המיידית שלי בסיום “אגם הצללים”, ספר הפנטזיה המעולה של רוני גלבפיש. מי תיאר לעצמו שאפשר לכתוב כאן ועכשיו עלילת פנטזיה נהדרת לנוער, ישראלית כל-כך שכל תרגום לשפה אחרת יעשה לה עוול, פנטזיה שתדבר בעצם לכל גיל (כמו כל ספר טוב באמת) ותהיה מותחת ומרתקת ועם זאת מאלפת, מעצימה ומעשירה, כזאת שיכולה אפילו לשנות חיים, לגמרי מבלי משים – ללא שום הטפות ונאומים, מהדלת האחורית, כמו שצריך – ופתאום הקורא הצעיר מתחיל מבלי דעת להאזין למלים, להקשיב ולהבין את שפתה של שירה עברית עתיקה וחדשה, לפתח רגישות לצלילים ולמצלולים שעד כה ספג כמובנים מאליהם, ופתאום אותו קורא צעיר מבחין בגיאוגרפיה הייחודית של הארץ שהוא חי בה, ובהיסטוריה שלה ובתרבותה – וכל זה בלי שיהיה לו מושג שזה קורה לו, לגמרי בחשאי ובלי דעת, כי בינתיים הוא שקוע בעלילה מופלאה, שבה הגיבורים הם ילדים בגילאי העשרה, והם חכמים יותר מהמבוגרים האחראים עליהם, והם יכולים להחריב את העולם או להציל אותו. וראו זה פלא – הקורא (בלי קשר לגילו) מאמין לכל מלה."

- עטרה אופק, "מרמלדה", 2015


לאורך השנים נכתבו כמה וכמה ספרי פנטזיה ישראליים. אגם הצללים הנו בלי שום ספק בין המוצלחים שבהם.

כבר יצא לי לכתוב בפוסט הראשון שלי כמה שורות על "אגם הצללים, אבל לכבוד יום העצמאות הייתי רוצה להקדיש לו פוסט שלם.

בכנס "עולמות" למדע בדיוני ופנטזיה עסקה הרצאתו של רן בר זיק "אנגליה בארבעים מעלות בצל" בהשוואה בין "אגם הצללים" של גלבפיש ל"שר הטבעות" של ג'.ר.ר. טולקין. רן טוען כי שני הספרים עוסקים בחיבור שבין האדם למקום: האנגלי המתהלך באנגליה מסוגל לראות את הארץ התיכונה בנופי מולדתו, וכך גם אנחנו יכולים לראות את עולמן של הפיות כשאנו מתהלכים בטבע הישראלי אחרי קריאת "אגם הצללים".
ואני לא יכולה שלא להסכים איתו.

העלילה

הספר עוסק בתמר ויערה, תאומות בנות שלוש עשרה שנולדו לקהילה של בני-סהר, מעין שבט של פיות או קוסמים. בני סהר חיים בחורשות של הצפון, חבויים מעיניהם של "התמימים" חסרי הקסם.

היעלמותה הפתאומית של תמר סוחפת את תאומתה יערה, יחד עם בני משפחתה ובהמשך גם השבט כולו לתוך תעלומה מסתורית. בלב התעלומה עומדת יריבות ארוכת שנים בין בני סהר ליריביהם הגולים בני רשף, אשר בניגוד לקרוביהם בני סהר החיים על הכנרת ושואבים את כוחם מן המים נאלצים להסתפק בשאריות הקסם של ים המלח במדבר יהודה.

ספרים מהסוג הזה הנוטים בדרך כלל להתמקד בסיפורם של הילדים או בני הנוער הגיבורים, והמבוגרים סביבם נוטים להיות אנטגוניסטים, חסרי אונים ותלויים בילדים או גורם מניפולטיבי שמניע את העלילה ומתמרן את הגיבורים.

הסיפור של גלבפיש מסרב ליפול לקלישאה הזו. הספר נע בין נקודות מבט שונות ומגולל לא רק את סיפורן של יערה ותמר כגיבורות ראשיות אלא גם אם הסיפורים של דמויות נוספות, בוגרות יותר. במיוחד התרשמתי מהדמות של אם התאומות נגה, ומהמורכבות של הכתיבה דרך נקודת המבט שלה במקביל לסיפור של בנותיה.

הנופים

הטבע הארץ ישראלי הופך תחת ידיה של רוני לדמות של ממש בסיפור, תיאוריה מקימים את הטבע הישראלי לחיים במלוא מובן המילה.

כפי שהדגיש רן בר זיק בהרצאתו, גלבפיש מציבה את הסיפור במיקום הגיאוגרפי שלנו. מהנחלים בצפון ועד לואדיות במדבר יהודה, הכל קרוב ומוכר וכל כך עד שאפשר ממש לראות את המקום בעיניי רוחנו, אפילו אם הפעם האחרונה שביקרנו בו הייתה בכיתה ו' בטיול שנתי.

זאת ועוד, גלבפיש אומרת בספרה מה שרבים מאיתנו כבר יודעים אבל אף אחד עוד לא אמר מפורשות: הטבע הוא עולם שלם שמתקיים לצד העולם שלנו. לצמחים, לאבנים ולבעלי החיים יש קולות.

מילים, מילים, מילים

גלבפיש לא עוצרת בטבע הארצישראלי, ומושכת את תשומת ליבנו גם לשפה, למילים בעברית ולכוחן.

בתור סופרת פנטזיה, יוצרת גלבפיש מערכת קסם מופלאה, דרכה היא מזכירה לנו שמקורו של הקסם הוא במרקם העדין המחבר בין השירה לטבע.
חלק מן האנשים חסרי הקסם (ע"ע אנחנו) נקראים "מוכתמים". הכוונה היא למשוררים, שאת מילות שיריהם ניתן להפוך ללחשי קסם. לפיכך הספר משובץ כולו בשורות יפהפיות ממיטב השירה העברית. ב"אגם הצללים" מיטב המילים במיטב סדרן הן לא פחות ממעשה קסמים, וזו אמירה שאני מוצאת אותה נכונה להפליא.

מלבד זאת, כפי שרן בר זיק מציין בהרצאתו, גלבפיש מעניקה ליצורים פרי דמיונה שמות בעלי משמעות תרבותית מסוימת, כאשר נוכחותם ותפקידם של היצורים הללו בעלילה משלימה את המשמעות המקורית והמשמעות המקורית מסייעת לנו להבין את תפקיד היצורים בעלילה.

גם שמות הדמויות בספר נבחרו בקפידה, שמות מן הטבע הישראלי, החודשים בלוח העברי, מערכת הכוכבים ועוד כמה שמות שאצלנו התמימים נחשבים מקוריים למדי.

מגדר

בתור פמיניסטית אני לא מסוגלת שלא לכתוב על "אגם הצללים" כיצירת פנטזיה עם שתי גיבורות ראשיות. כשעבדתי ב"סטימצקי" היה קשה, לעתים מאוד, לשכנע את ההורים לקנות לבנים את הספר הזה. למה? כי הגיבורות הן במקרה נערות. עד כדי כך שנאלצתי להשתמש במילה "קוסמים" כדי לתאר את בני סהר כשמכרתי את הספר לילדים במקום "פיות" כי ספר על פיות זה "לא מתאים לבנים".
אלו שטויות מוחלטות וזה מרגיז. נורא מרגיז.

אנחנו מעודדים נערות וילדות לקרוא "הארי פוטר" ו"טום סויר" כי אין לנו בעיה מיוחדת שבנותינו יזדהו עם בנים. אבל משום מה הזדהות של בנים עם בנות מפחידה את ההורים, ולפעמים גם את הילדים הרבה יותר, וזה מבאס בכל כך הרבה רמות.

הבנים שכן צלחו את מחסום ה"אוי לא!! ספר על ילדות!!" הביעו עניין רב, חוו הנאה צרופה וישנם אף דיווחים על הפעלת לחץ על הסופרת להוציא לאור ספר נוסף באותו עולם מקסים שבראה.

"אגם הצללים" מוגדר עבורי כספר חוצה גבולות; הוא חוצה את הגבולות המגדריים שספרי ילדים ונוער רבים מספור מציבים הוא חוצה גילאים ומתאים גם לילדים וגם למבוגרים, ומיקומם של הקסם ושל הפיות בנופים המוכרים לנו חוצים גם את הגבולות שבין דמיון למציאות.

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • yonatan
  yonatan
  ספר פנטזיה ישראלי לנוער, כתוב טוב וסוחף ומתרחש בנופים של הגולן ומדבר יהודה. ממליץ בחום! קריאה מהנה.
 • yonatan
  yonatan
  ספר פנטזיה ישראלי לנוער, כתוב טוב וסוחף ומתרחש בנופים של הגולן ומדבר יהודה. ממליץ בחום! קריאה מהנה.
 • yonatan
  yonatan
  ספר פנטזיה ישראלי לנוער, כתוב טוב וסוחף ומתרחש בנופים של הגולן ומדבר יהודה. ממליץ בחום! קריאה מהנה.
 • yonatan
  yonatan
  ספר פנטזיה ישראלי לנוער, כתוב טוב וסוחף ומתרחש בנופים של הגולן ומדבר יהודה. ממליץ בחום! קריאה מהנה.
 • yonatan
  yonatan
  ספר פנטזיה ישראלי לנוער, כתוב טוב וסוחף ומתרחש בנופים של הגולן ומדבר יהודה. ממליץ בחום! קריאה מהנה.
 • לינו
  לינו
  ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים הביקורת נכתבה ביום רביעי, 1 ביולי, 2015
  ע"י רובינה

  ספר פנטזיה ממש לא רק לנוער!

  תדמיינו את הילדות הכי מתוקות שאתם מכירים, עכשיו תוסיפו להם שיער ג’ינג’י לוהט ולקינוח זוג כנפיים מוזהבות לכל אחת. אתם כבר מבינים שמדובר בסיפור משובח!
 • עמית
  עמית
  רוני גלבפיש יוצרת עולם של קסם ישראלי. קסם שמתרחש ממש בחצר האחורית שלנו. בהתחלה היה לי מוזר לקרוא ספר שמתרחש ממש כאן אבל תוך כמה עמודים נמשכתי לתוך העלילה המרתקת. מומלץ בחום.
 • לימור
  לימור
  ספר פשוט מקסים נהנתי להסחף לעולם הפנטזיה ולהנות מספר מושלם שדרך אגב מתאים לכל גיל ומומלץ לכולם. תהנו.
 • שרה
  שרה
  ׳עפתי׳ זו החוויה שלי מקריאת הספר. פותחים את הספר ויוצאים למסע תעופה מעל ארץ ישראל בעולם דמיוני מרתק עם שורשים עמוקים לנופים, לאגדות, למסורות ולהיסטוריה של המקום. ספר פנטזיה ישראלי קסום מרגש ושווה קריאה.
 • מורן
  מורן
  ספר פנטזיה איכותי, מרגש, מסקרן וסוחף. עלילה עשירה ומעניינת במיוחד. ספר מפתיע וחדשני בז'אנר ספרות הפנטזיה והנוער בישראל. אהבתי מאוד וממליצה בחום.
 • שירי
  שירי
  ספר מקסים, מתאים לכל קורא - מילד ועד מבוגר. מלא קסם והרפתקאות, וההערה היחידה שיש לי לקוראים הפוטנציאליים היא - אל תקראו אם אין לם דמיון מפותח ויכולת להיעלם בתוך הספר. קריאה מהנה!
 • Karina
  Karina
  ספר מלא בקסם, גבורה ואומץ מול ידע וסבלנות, טוב לב ורוע. כל הדברים האלה שאנחנו, רגילים אליהם ומתברר שיצורים אחרים חווים אותם גם
 • Konstantin
  Konstantin
  te
 • Amit
  Amit
  לא זכור לי שקראתי אי פעם ספר פנטזיה מוצלח כל כך שנכתב בעברית במקור. לא צריך לקנא יותר בילדי אנגליה שיש להם את נרניה והוגוורטס, עכשיו גם לילדי ישראל יש קסם מופלא משלהם, ששורשיו נטועים בשירה העברית וצמרתו מתנוססת על רקע נופי ארץ ישראל המוכרים. בקיצור, חוויית קריאה שמעיפה את הראש, וממש לא לילדים בלבד.